گفت گو با خانواده ي از جنس آجيل و خشكبار در تبريز " قويدل"

 

عدم مديريت صحيح كشاورزي ، عامل مهاجرت روستائيان به شهرها

صفا و صميميت اولين خصيصه اي است كه با ورود به آجيل سراي تبريزبه چشم مي آيد ، وقتي از او درخواست مصاحبه كرديم با همان خضوع و خشوع هميشگي اش به درخواست ما جواب مثبت داد .

باماهمراه باشيد با گفت و گويي خودماني با حاج صادق قويدل ، يكي ازكارآفرينان برترصنعت آجيل و خشكبار كشور :

آجيل سراي تبريز دقيقا ازچه سالي شروع به فعاليت نموده است ؟

آجيل سراي تبريز با مديريت هاشم و قاسم قويدل (فارغ التحصيل رشته فيزيك از دانشگاه سراسري تبريز) در سال 1360 شروع به فعاليت نموده است و ميتوان گفت خانواده قويدل از قديم الايام يكي از توليدكنندگان و عرضه كنندگان خشكبار در استان بوده است .ازهمان ابتدا مهم ترين دغدغه اين واحد اين بوده است كه با تهيه و فراوري و ارائه مرغوب ترين آجيل و خشكبار وشناساندن خواص آن در داخل و خارج ازكشور در ارتقاء جايگاه صنعت آجيل و خشكبار كشور گام هاي قابل توجهي بردارد .

مهم ترين دغدغه شما در آجيل سراي تبريز چيست ؟

بايد گفت از مهم ترين دغدغه خاطر اين مجموعه كه ميتوان گفت شايد بزرگترين دغدغه خاطر دلسوزان صنعت كشاورزي و خشكبار ايران نيز مي باشد افت قابل توجه و قابل تأمل توليد خشكبار در ايران مي باشد كه يكي از علل آن شرايط نامساعد آب و هوا در سال هاي اخير است كه در اين ميان ميتوان به كمبود بارندگي و سرمازدگي اشاره كرد . و علت ديگر مربوط مي شود به شرايط و مديريت در كشاورزي و عدم تأمين حداقل معاش كشاورزان در روستاها مي باشد كه متدسفانه يكي از دلايل اصلي مهاجرت روستاييان به شهر و روي آوردن آنان به شغل ها و كارهاي كذب مي باشد . و در اين مورد كه اين مهاجرت ها چه پيامدهاي ناگوار اجتماعي و فرهنگي و اقتصادي و حتي سياسي را ميتواند به بار آورد حرف و حديث بسيار است و در اين جا جا دارد تأسف عميق خود را اعلام دارم از اين كه روزي روزگاري كشور عزيزمان ايران يكي از قطب هاي صادرات خشكبار در جهان بود و امروز خود يكي از واردكنندگان خشكبار در جهان مي باشد . و ان هم خشكباري كه ازلحاظ كيفي و طعم و خاصيت به هيچ وجه قابل مقايسه باخشكبارايران نمي باشد .واين روند كاهش توليدات كشاورزي بخصوص خشكبار در ايران زنگ خطر و هشداري است به دست اندركاران صنعت كشاورزي و خشكبار ايران وصدالبته توجه خاص مسئولين و همت همگان را مي طلبد ونياز مبرم و دقيق به بحث و گفت و گو و بررسي كارشناسي دارد .

پيش بيني تان از بازار خشكبار چيست ؟

متأسفانه در سال 1393 به دليل سرماي شديد در اكثر نقاط كشورمان بخصوص در مناطق سردسير از قبيل آذربايجان شرقي و غربي واردبيل  و زنجان و ... محصول خشكبار دچار سرمازدگي شديد گرديده و به نظر مي رسد تابرداشت محصول در سال 1394 با كمبود خشكبار توليدداخل علي الخصوص بادام و گردو و فندق و قيسي و كشمش و ... مواجه باشيم و لذا پيش بيني قيمت بستگي كامل خواهد داشت به نوع و ميزان واردات خشكبار .

نقش آجيل و خشكبار را در اشتغال زايي چه مي دانيد ؟

5 – همان طور كه مستحضريد خشكبار ايران از لحاظ طعم و خاصيت و ظرافت در دنيا زبانزد خاص و عام است واصولا ميتوان گفت از اين نظر در دنيا بي همتاست و در اكثر نقاط جهان خواهان خشكبار ايران مي باشند به گونه اي كه حتي اكثركشورهاي توليدكننده عمده خشكبار باوجود اين كه خود يكي از بزرگترين صادركنندگان خشكبار مي باشند براي مصارف داخلي خود خشكبار ايراني را ترجيح مي دهند كه اين موضوع قابل توجه و قابل تأمل بوده و توجه خاص مسئولين محترم را مي طلبد و به طور قطع و يقين ميتوان گفت كه تلاش و سرمايه گذاري در صنعت كشاورزي ضمن اينكه مي تواند سبب قطع وابستگي به دول خارجي شود ، مي تواند به اشتغال زايي معجزه آسايي در كشورمان بيانجامدو قطعا" رونق كشاورزي در رونق اقتصادي كشورمان و تأمين امنيت اقتصادي وسياسي و اجتماعي كشور نقش بسزايي داشته و حتي مي تواند در تغيير آب و هوا نيز مؤثر باشد و نيز مي تواند از چنان ارزآوري و درآمدزائي برخوردار باشد كه با ذخاير زيرزميني كشورمان رقابت نمايد و به اقتصاد پايدار و سلامت جامعه كمك مؤثر و خارق العاده اي داشته باشد .

از حيث صادرات خشكبار در كجا قرار داريم ؟

به نظر ميرسد كه باشرايط فعلي حاكم بر خشكبار حضور در بازار بين المللي نمي تواند چشمگير باشد وليكن چنانچه صنعت توليد وخشكبار ومتعاقبا سورت بندي و بسته بندي آن بهبود پيداكند بطور يقين دورنماي صادرات بسيار عالي و دور از انتظار خواهد بود و باتوجه به اينكه اين مجموعه سابقه وتجربه حضور در بازار هاي بين الملي را دارد قطعا مشتاق و علاقه مند به حضور در بازارهاي جهاني مي باشد .

جز آجيل و خشكبار در چه زمينه هاي ديگري فعاليت داريد ؟

اين مجموعه و مديريت آن در كنار كارهاي روزمره پيوسته در مسايل اجتماعي حضور داشته و دارد و فعاليت هاي زير را در كارنامه خود دارد :

-          مدير عامل و رئيس هيئت مديره شركت آذرچاكسو

-          عضو هيئت رئيسه اتحاديه آجيل و خشكبار و صنوف همگن تبريز

-          رئيس هيئت مديره مجمع خيرين سلامت استان آذربايجان شرقي

-          رئيس هيئت مديره انجمن خانه قلب تبريز

-          معتمد اصناف

-          مشاركت در اكثر موسسه هاي خيريه و عام المنفعه

سخن آخر . . .

در خاتمه ضمن تشكر مجدد از مسئولين محترم اتحاديه كشوري ، ازمسئولين عزيز كشورمان تقاضادارم ضمن توجه به صنعت كشاورزي با مطالعه دقيق و بررسي راهكارها و ديدگاههاي افراد مرتبط و باتجربه و صاحب نظر ونيز برپايي همايش ها و دعوت از مطلعين و خبرنگاران و دلسوزان اين مملكت در ارتقاء صنعت آجيل و خشكبار وبه طوركلي كشاورزي كشورمان گامهاي اساسي و كاري و بزرگ برداشته شود و اينجانبان نيز پيشنهادها و راهكارهاي عملي و قابل اجرا براي ارتقاء و بهبود كشاورزي ايران عزيز و بزرگ داريم كه در صورت لزوم حاضر به عرضه آنها به حضور مسئولين ذيربط مي باشيم .