پرداخت یارانه کشمش به باغداران استان مرکزی

 

مدیر تعاون روستایی استان مرکزی گفت: ۲۵درصد از میزان یارانه کشمش سال ۹۵ از محل منابع داخلی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران تامین و به حساب کشاورزان واریز می شود.

همچنین باقیمانده مبلغ یارانه پس از تامین اعتبار به حساب کشاورزان واریز خواهد شد.

به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی، علیرضا جلالوندی در ادامه افزود: کل میزان کشمش ثبت شده در سامانه سازمان تعاون روستایی استان در سال ۹۵ به مقدار ۲۳ هزار و ۸۰۰ تن بوده است که عمده آن به مقدار ۲۱ هزار و ۷۰۰ تن مربوط به شهرستان خنداب و مابقی مربوط به شهرستان‌های اراک، کمیجان و شازند است.

پایانه صادراتی پسته در شهرستان زرندیه احداث می‌شود

معاون عمرانی استاندار مرکزی گفت: پایانه صادراتی پسته در شهرستان زرندیه احداث می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، عزیز فیلی ظهر امروز در حاشیه کارگروه امور زیربنایی استان مرکزی در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری این جلسه اظهار داشت: در سومین جلسه کارگروه امور زیربنایی استان مرکزی 12 دستور کار شامل اجرای طرح های صنعتی، تولیدی، گردشگری و خدماتی رفاهی در شهرستانهای اراک، ساوه، زرندیه، خنداب، خمین، محلات و دلیجان مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: طرح پایانه صادراتی پسته و احداث مجتمع خدماتی رفاهی در شهرستان زرندیه مطرح و با اجرای آن موافقت شد که امیدواریم این طرح بتواند کمک خوبی به توسعه شهری در این منطقه باشد.

معاون عمرانی استاندار مرکزی با اشاره به دیگر طرح‌های طرح شده در این جلسه گفت: اجرای طرح تولید ورق سیمانی و لوله‌های مختلف در خمین، از دیگر موارد مطرح شده بود که به تصویب رسید و کار اجرایی آن نیز در این شهرستان آغاز خواهد شد.

فیلی تصریح کرد: اجرای طرح مجتمع خدماتی رفاهی توسط بخش خصوصی در روستای حسین آباد بغدادی اراک و طرح توسعه کارگاه تولید بتن در اراضی موسوم به قنات آقا کوچک شهر اراک مورد موافقت گرفت.

معاون عمرانی استاندار مرکزی بیان کرد: طرح توسعه کارخانه تولید مکمل‌های غذایی دام و طیور در اراضی صدریه محلات و طرح گردشگری در محور نیم‌ور- دلیجان در این جلسه مطرح و اجرایی شدن این طرح‌ها مورد تصویب اعضا قرار گرفت و با سایر طرح های ارجاعی به کارگروه بدلیل نواقص و مغایرتهای قانونی مخالفت شد.

وی خاطرنشان کرد: در این جلسه با احداث مرکز خرید و فروش پرندگان زینتی در تیمور آباد به سبب اجرا نشدن طرح قبلی توسط مجری طرح، مخالفت شد و قرار براین شد تا پس از اجرای طرح قبلی، درخواست وی دوباره در کارگروه امور زیربنایی مطرح و مورد ارزیابی قرار گیرد.

سود چند برابری دلالان از فروش خرما / دست نخل‌داران کوتاه است

 

در حالی که کشاورزان یک سال برای تولید خرما تلاش می‌کنند و هزینه‌های زیادی را متحمل می‌شوند، کمترین سود را از فروش این محصول می‌برند و دلالان و واسطه‌ها سود چند برابری را می‌برند.

به گزارش تهران پرس، این روزها در حالی قیمت فروش خرما در شهرهای بزرگ کشور به 15 تا 20 هزار تومان رسیده است که این قیمت‌ها هیچ تغییری در درآمد کشاورزانی که این محصول را تولید کرده‌اند ندارد.

کشاورزان حدود یک سال برای تولید محصول خرما زحمت می‌کشند و بارها و بارها از نخل‌های بلند قامت بالا و پایین می‌شوند ولی کمترین سود از فروش محصول نصیب همین کشاورزان می‌شود.

در این بین افرادی که توانایی مالی لازم برای خرید محصول خرمای کشاورزان را دارند و می‌توانند محصول خرما را نگهداری کنند، و همچنین دلالان و واسطه‌ها که این محصول را به بازارهای کشور می‌برند، بیشترین سود را می برند.

این روزها خرما در برخی از بازارهای کشور با قیمت حدود 20 هزار تومان به فروش می‌رسد ولی نخلداران خرمای خود را با قیمت کمتر از دو هزار تومان فروخته‌اند و البته نیمی از این قیمت نیز هزینه‌های یک سال نخل‌داری بوده است یعنی کشاورزان حدود پنج درصد از قیمت خرمای 20 هزار تومانی نصیبشان شده است.

وضع نخل‌داران خوب نیست

یکی از نخلداران استان بوشهر گفت: نسل در نسل ما از طریق نخل و خرما امرار و معاش می‌کرده است و ما نیز امروز اینچنین هستیم ولی روز به روز وضعیت دخل و خرج ما از طریق نخل و خرما بدتر می‌شود.

مهدی حیدری اضافه کرد: یک سال برای تولید خرما زحمت می‌کشیم؛ آبیاری می‌کنیم، کود می‌دهیم، شخم می‌زنیم،

بارور می‌کنیم، هرس می‌کنیم، برداشت می‌کنیم و . . . ولی سودی که شایسته این تلاش‌ها باشد را نمی‌بریم.

وی تاکید کرد: انتظار داریم که درآمد حاصل از فروش خرما هزینه‌های یک سال زندگی ما را تامین کند ولی اینگونه نیست و ناچاریم به دیگر کارها روی بیاوریم تا هزینه‌هایمان تامین شود.

خرما را مفت از ما می‌خرند

یکی دیگر از کشاورزان دشتستانی گفت: در حالی که سالانه هزینه‌های بسیار زیادی را برای تولید هر کیلوگرم خرما متحمل می‌شویم، ولی متاسفانه کمترین سود نصیب ما می‌شود و خرما را مفت از چنگ ما در می‌آورند.

حبیب بنافی اضافه کرد: در سال‌های اخیر با مشکلاتی همچون کم‌آبی دست و پنجه نرم می‌کنیم و این موضوع به سختی‌های تولید خرما افزوده و هزینه‌های بیشتری روی دوش ما گذاشته است ولی باز هم تاثیری در افزایش درآمد کشاورزان نداشته است.

وی ادامه داد: خرما را با قیمت زیر دو هزار تومان از کشاورزان می‌خرند و پس از مدتی با سود حداقل دو برابری به بازارهای دیگر می‌فروشند و باز هم واسطه‌ای دیگر و باز هم افزایش قیمت خرما که این افزایش قیمت‌های تاثیری در درآمد کشاورزان ندارد.

چرا دلالان سود می‌کنند؟

در حالی که سه تا چهار ماه دیگر تا زمان برداشت محصول خرما باقی مانده است، جیب بسیاری از کشاورزان که فقط از طریق فروش محصول خرما درآمد کسب می‌کنند خالی شده است و از همین الان برخی از این کشاورزان محصول خود را پیش‌فروش می‌کنند و از دلالان و بازرگانان خرما پول طلب کرده و یا قرض می‌گیرند.

واسطه‌ها هم از این فرصت بی‌پولی کشاورزان استفاده کرده و بخش بسیار کمی از هزینه‌های خرید خرما را هم‌اکنون پرداخت می‌کنند و در زمان برداشت محصول با نازل‌ترین قیمت، خرما را از کشاورزان می‌خرند.

حجم بالای خرما در زمان برداشت باعث می‌شود تا کشاورزان توان بازاریابی فروش محصول خود را نداشته باشند و چند ماه قبل از برداشت، محصول خود را با قیمت پائینی بفروشندالبته کشاورزانی هم هستند که دستشان خالی نیست ولی در زمان برداشت محصول خرما، به علت حجم بالای خرمای موجود در بازار توان بازاریابی و فروش محصول خود را ندارند و مجبورند محصول خود را به واسطه‌ها بدهند. همین موضوع باعث شده است تا بخش عمده و بهتر بگوییم همه خرمای کشاورزان، پیش از برداشت به فروش برود و کشاورزان بخشی از پول خود را دریافت کنند.

در استان بوشهر خرمای نخیلات به صورت تخمینی و در حالی که هنوز روی نخل‌ها است، با قیمت مورد توافق به فروش می‌رود و کم و زیاد وزن خرما و تغییر در قیمت خرما، تاثیری در درآمد کشاورزان نخواهد داشت.

کشاورزان فضای مناسب و امکانات لازم برای ذخیره خرمای خود را ندارند و برای اینکه خرما روی دستشان نماند، خرمای خود را به واسطه‌ها و دلالان می‌دهند و اینگونه است که مجبورند به سود کم هم راضی باشند.

سردخانه‌ها گسترش یابد/ لزوم توسعه صنایع تبدیلی

در حالی که توسعه صنایع تبدیلی به عنوان یکی از مهمترین شعارهای تبلیغاتی چه برای کاندیداهای ریاست‌جمهوری و چه نامزدهای مجلس و یا شورای شهر و روستا مطرح می‌شود ولی هنوز تا عمل فاصله زیادی دارد.

سالانه حدود 165 هزار تن خرما در استان بوشهر تولید می‌شود ولی صنایعی که این خرما را به دیگر محصولات تبدیل کند، در دسترس نیست و بخش ناچیزی از خرما تبدیل می‌شود.

علاوه بر صنایع تبدیلی، باید شرایط نگهداری مناسب برای خرمای تولیدی ایجاد شود تا نخل‌داران مجبور نباشند خرمای خود را پیش از برداشت به فروش برسانند.

ایجاد صنایع تبدیلی،

توسعه سردخانه‌های صنعتی، تشکیل تعاونی‌های ویژه نخل و خرما و حمایت مناسب مسئولان از کشاورزان می‌تواند باعث شود تا کشاورزان سود بیشتری از محصول خرمای خود داشته باشند.

حمایت از توسعه صنایع تبدیلی استاندار بوشهر اظهار داشت: استان بوشهر یکی از قطب‌های تولید خرمای کشور است و تلاش داشته‌ایم که حمایت مناسبی را از فعالان عرصه خرما در استان داشته باشیم.

مصطفی سالاری با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای اجرای طرح‌های نوین آبیاری نخیلات در استان بوشهر، اضافه کرد: طرح جایگزینی واریته‌های اقتصادی‌تر خرما در استان دنبال می‌شود.

وی از توسعه سردخانه‌ها و صنایع تبدیلی و فرآوری خرما در استان خبر داد و افزود: از بخش خصوصی برای راه‌اندازی صنایع مرتبط با خرما با جدیت حمایت می‌کنیم. کشاورزان اولین حلقه در بین حلقه‌های تولید تا فروش نهایی خرما هستند و کمترین سود عاید این بخش می‌شود؛ علاوه بر اقداماتی که مسئولان باید انجام دهند، کشاورزان نیز باید با تشکیل تعاونی‌هایی، برای بهبود شرایط فروش محصولات خود راهکارهای مناسب اتخاذ کرده و صنایع مورد نیاز برای افزایش سود خود را راه‌اندازی کنند.

زیر مجموعه ها