احتمال تکرار تجربه پارسال در مورد پسته

احتمال تکرار تجربه پارسال در مورد پسته

رئیس اتحادیه کشوری‌ آجیل و خشکبار افزایش ناگهانی قیمت پسته در سال گشته را تاثیرپذیر از رفتار غیر کارشناسی افراد بی تخصص و دخالت آنها دانست.

تدبیر24: علیرضا ارزانی اظهار کرد: این فعالیت‌های غیر کارشناسی تاثیر به سزایی بر کاهش رده تولید پسته ایران در دنیا داشته است.

 

به گفته وی در حال حاضر ایران در رده دوم تولید، رده اول تنوع پذیری و رده اول صادرات پسته دنیا قرار دارد.

 

او با بیان این‌که در سال گذشته پسته بی کیفیت با قیمت کیلویی ۳۰ هزار تومان و با منت به مردم فروخته شد افزود: اگر برنامه‌های سال گذشته در سال جاری تکرار شود و افراد غیر متخصص برای تحقق اهداف خود وارد بازار شوند باید نگران افزایش قیمت پسته و اقلام مختلف آجیل بود.

 

وی تاکید کرد: در شب یلدای امسال برخی افراد شیطنت‌هایی انجام دادند که به دلیل تقارن زمانی با ایام محرم و صفر گرانی صورت نگرفت.

 

رییس اتحادیه کشوری‌ آجیل و خشکبار با اشاره به این که اگر رفتار درست و منطقی صورت گیرد هیچ اتفاق غیر منطقی رخ نخواهد داد گفت: امسال با ۳۰ هزار تومان می‌توان پسته بسیار خوب خریداری کرد و در کنار آن پسته درجه یک اکبری کیلویی ۴۵ هزار تومان و فندقی کیلویی ۳۵ هزار تومان است.

 

ارزانی در پایان خاطرنشان کرد: اکثر مردم بیشتر به شایعات توجه می‌کنند و از این رو اگر به این گونه صحبت‌های مغرضانه گوش دهند احتمال تکرار داستان سال گذشته برای دیگر اقلام آجیل وجود دارد. 

منبع: خبرگزاری ایسنا

 


عرضه آجیل بی‌کیفیت ریشه‌کن می‌شود

عرضه آجیل بی‌کیفیت ریشه‌کن می‌شود

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار کشورگفت: تا دو سال آینده عرضه آجیل بی‌کیفیت ریشه‌کن می‌شود چرا که این آجیل‌ها سلامت مردم را به خطر می‌اندازد.علیرضا ارزانی ممقانی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته طرح نظارتی فقط روی قیمت‌ها صورت می‌گرفت، عنوان کرد: امسال علاوه بر قیمت، کیفیت آجیل نیز در تمام شهرهای استان بررسی می‌شود.

 

 

وی ادامه داد: طرح نظارت بر قیمت و کیفیت آجیل و خشکبار از 10 آذر آغاز شده و تا 15 فروردین ادامه دارد، در شب عید نیز نظارت‌ها فشرده‌تر خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه اتحادیه از افراد قدیمی و معتمد صنف به عنوان بازرسان افتخاری استفاده کرده است، گفت: همچنین امسال بازرسی از واحدهای صنفی شهرهایی که در مسیر مسافران قرار دارد انجام می‌شود، زیرا در این شهرها معمولا آجیل با کیفیت پایین عرضه می‌شود.

ارزانی ممقانی ادامه داد: امسال در ایستگاه‌های قطار، ترمینال‌ها و فرودگاه‌ها نظارت به طور ویژه صورت می گیرد تا شاهد عرضه آجیل مناسب باشیم و تا دو سال آینده عرضه آجیل‌های بی کیفیت ریشه‌کن می‌شود زیرا این آجیل‌ها سلامت مردم را به خطر می اندازند.

کمبودی در بازار وجود ندارد/ قیمت‌ها افزایش نمی‌یابد

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار کشورگفت: کمبود خاصی در بازار احساس نمی‌شود و به دلیل رکود بازار، قیمت آجیل افزایش نخواهد یافت زیرا توان عمومی مردم برای خرید کم شده است و استقبال مانند سال‌های گذشته نیست.

وی گفت: ما همچنان مخالف واردات آجیل و خشکبار به صورت رسمی و قاچاق هستیم زیرا واردات، صنعت خشکبار کشور را زیر سوال می رود. از مردم نیز تقاضا داریم که خرید خود را برای روزهای آخر سال نگذارند.

ارزانی ممقانی با بیان اینکه عده‌ای فقط در پیک مصرف یعنی 15 اسفند تا 15 فروردین اقدام به فروش آجیل می‌کنند، خاطرنشان کرد: این افراد تخصص لازم را نداشته و عضو اتحادیه نیستند، فرآوری آجیل را به صورت نادرست انجام می‌دهند و آن را با قیمت پایین‌تر عرضه می‌کنند.

وی گفت: از اداره اماکن و نیروی انتظامی تقاضا داریم برای اتحادیه‌هایی مثل آجیل و خشکبار در پیک مصرف شرایط ویژه در نظر بگیرند.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

 

امسال کمبودی نداریم


رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار خراسان‌رضوی با بیان اینکه هیچ کمبودی در بازار آجیل و خشکبار وجود ندارد، گفت: طبیعی است به دلیل تقاضای شهروندان در روزهای آخر سال، قیمت‌ها افزایش پیدا کند، اما بهتر است هموطنان خرید آجیل و خشکبار را به روزهای آخر سال موکول نکنند.

 

علیرضا ارزانی ممقانی با بیان اینکه هیچ کمبودی در بازار وجود ندارد، اظهار کرد: البته طبیعی است به دلیل تقاضای شهروندان در روزهای آخر سال قیمت‌ها افزایش پیدا کند.
ارزانی با اشاره به اینکه طعم، مزه و کیفیت خشکبار ایران در جهان حرف اول را می‌زند، افزود: زمانی که در بازار کمبودی احساس می‌شود، دلالان کالای قاچاق وارد کشور می‌کنند.
وی افزود: متاسفانه 90‌درصد از آجیل و خشکبار قاچاقی که وارد کشور می‌شود، از جنوب ایران و کشور عراق است.
رئیس اتحادیه کشوری آجیل و خشکبار خراسان‌رضوی با ابراز نگرانی از اینکه مسئولان توجهی به کمبود این محصول خوراکی ندارند، گفت: با یک نگاه کارشناسانه باید از بحران قاچاق این محصولات نجات پیدا کرد.
نمایشگاه‌های فروش امتحان خوبی پس نداده‌اند
ارزانی همچنین درباره غرفه‌هایی که در نمایشگاه برای فروش آجیل برپا می‌شود، گفت: بارها به مسئولان اعلام کرده‌ایم که نمایشگاه‌های فروش به درستی امتحان خود را پس نداده‌اند و فروش فوق‌العاده در مغازه‌ها با رعایت نکات بهداشتی می‌تواند مشکل خرید شهروندان را حل کند.
رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار خراسان‌رضوی با اشاره به اینکه امسال با مشکل کمبود گردو در بازار روبه‌رو بودیم، گفت: خوشبختانه در‌خصوص پسته مشکلی وجود ندارد و در حال حاضر ایران نخستین صادرکننده و دومین ‌تولیدکننده پسته در جهان است.
وی خاطرنشان کرد: بیش از 90‌درصد پسته تولیدی ایران صادر می‌شود و کمتر از 10‌درصد از پسته تولیدی به مصرف داخلی می‌رسد.


وی با اشاره به اینکه در ایران 18 نوع پسته تولید می‌شود، گفت: پسته سرخس استان خراسان‌رضوی به دلیل اینکه صد‌درصد ارگانیک است، در جهان رتبه نخست را دارد.
ارزانی با بیان اینکه مشهد نیازمند ایجاد شهرک خشکبار و آجیل است، ابراز داشت: متأسفانه با وجود اینکه مشهد یکی از قطب‌های تولید آجیل و خشکبار در کشور است، اما در شهرهای بم، تهران و کرمان این شهرک ساخته شده و مشهد همچنان از این شهرک محروم است.